logo
logo
SZÜLETÉSNAP

116 éve született Károlyi Amy költő, műfordító, 85 éve született Tamás Menyhért író, költő.

A-Z OPUS... MI EZ?

Az A-Z OPUS egy internetes adattár, amely kortárs művészek – a Magyar Művészeti Akadémia tagjainak – alkotásait, életútjának mérföldköveit jeleníti meg.  A továbbiakban összefoglaljuk a legfontosabb jellemzőit.

Miért készül?

A XXI. század embere, az Y, Z és Alfa generáció tagjai, a 40 év alattiak ismereteik nagyobb részét nem újságból, televízióból, könyvtárból, jóval inkább az internetről szerzik. Az egyes művészek és alkotások önmagukban is értékteremtők, amin nem változtat a világhálón való megjelenés. Azonban az interneten való jelenlét, a könnyű megtalálhatóság számos esetben új lehetőségek kiindulópontja is lehet, egyszersmind hozzájárul a nemzet kulturális emlékezetébe való beágyazódáshoz. 

Mik a jellemzői?

1) Összművészeti

Az A-Z OPUS művészeti életút-adatbázis holisztikus szemléletével, vagyis azzal, hogy valamennyi művészeti területet azonos környezetben és módon mutatja be, a művészetközvetítés teljesen új fejezetét nyitja meg. Bizonyítva a sokféleség egységét, azt, hogy a művészet – egy. Az adatbázis 42.377 alkotást (20.645 alkotást képen is megjelenítve) tartalmaz. 507 kortárs magyar alkotó- és előadóművész, művészetelméleti szakember munkáit jeleníti meg, életútjukba beágyazva.

2) Adatkapcsolatok ezreit jeleníti meg

A digitalizáció, az adatbázison alapuló megjelenés jellemzője, hogy gyors és egyszerű módon tárulnak fel alkotók-alkotók, művek-művek, alkotók-művek stb. közötti összefüggések, kapcsolódások, amelyek hagyományos kutatási módszerekkel jóval nagyobb munka- és időráfordítással volnának fellelhetők. Néhány kattintás után megtapasztalható, hogy az említett több ezernyi kapcsolódás valójában a kultúra élő szövete, amely megjeleníthető, látható, szinte tapintható.

3) Egyetlen platform

Az adatok közötti különféle kapcsolatok megjelenítése (például formai, tartalmi, térbeli, időbeli, személyi, intézményi kapcsolódások) a relációsadatbázis-architektúra alapvető sajátossága. Az A-Z OPUS-ban valamennyi művészeti terület, - ág, - szakma azonos súllyal és módon jelenik meg, így feltárhatók az alkotások azonosságai, kapcsolódásai. Az ebben rejlő lehetőségek kiaknázását, a szükséges eszközök kialakítását megkezdtük, a közeljövőben ennek a területnek a továbbfejlesztése prioritásunk.

4) Életutak időtengelyen

Az A-Z OPUS művészek és elméleti szakemberek életútját és alkotásait mutatja be kronologikus rendben. Az egyes alkotók oldalán idővonalra illesztettük az alkotások mellett az életút bizonyos eseményeit is (jelenleg az iskolákat, munkahelyeket, elismeréseket). Ha egy alkotás esetében nem volt ismert időpont, az „nem kronologizált adat” jelzéssel az időskála elejére került. Az időbeli elrendezés lehetőséget ad életutak egymás mellé helyezésére is, amit a Párhuzamos életutak kapcsolóval lehet előhívni.

5) Hiteles forrás

Az A-Z OPUS adatbázis úgy készült, hogy a benne fellelhető adatok alapvető forrása közvetlenül vagy közvetetten az esetek zömében maga az alkotó. Minden alkotó egy saját oldalt kapott, hasonlóan minden alkotáshoz. Keresőszavak segítségével lehet bizonyos tekintetben hasonló alkotásokat találni másoktól is, olykor nem csak az adott művészeti ágban. A Kapcsolódások kapcsoló gráfokkal szemlélteti egyes alkotók életpályájának néhány azonosságát. Az információk elérhetők letölthető formában is a Lexikon, Díjak, Tőle/Róla és Pályakép kapcsolók alatt. 

6) Folyamatosan bővül

Törekszünk arra, hogy valamennyi alkotótól közel egyenletes adatmennyiséget jelenítsünk meg, bár ez a művészeti területek különbözősége, és az érintettek eltérő együttműködési intenzitása miatt maradéktalanul nem teljesülhet. Dolgozunk a már elhunytak illetve az erősen adathiányos alkotói életutak kiegészítő adatolásán is. Az A-Z OPUS életút-adatbázis lehetőségei messze túlmutatnak egy "hagyományos" nyomtatott monográfián: az adatok itt bármikor bővíthetők, korrigálhatók, pl. audio-vizuális felvételekkel kiegészíthetők.

7) Saját fejlesztés

Az adatbázist működtető szoftver a Magyar Művészeti Akadémia saját fejlesztése, a rendszer beta-tesztelés alatt álló, nyilvános felület. A megjelenítő webfelület reszponzív, azaz különböző okoseszközökön (mobiltelefon, tablet) ugyanúgy működik, mint asztali (desktop) számítógépen, de az elérhető funkciók száma eltérő. Az adatokat munkatársaim naponta töltik és pontosítják. Az adatbázist, a webfelületet folyamatosan teszteljük, szolgáltatásait finomhangoljuk. 

Észrevételeit az azopus@mmakiado.hu címre írhatja meg. 

Hasznos böngészést, élmény teli felfedezéseket kívánok!

Csete Örs
A-Z OPUS koncepció megalkotója, a Digitalzációs Központ és Akadémiai Szakkönyvtár vezetője, MMA Kiadó

ÚJ SZERZEMÉNYEK az Akadémiai Szakkönyvtárban

Az Akadémiai Szakkönyvtár a Magyar Művészeti Akadémia akadémikusainak életművét gyűjti. Legutóbbi dokumentumaink közül fülszövegeikkel ajánlunk néhányat, az akadémikusi különgyűjteményeket többek között a 96. Ünnepi Könyvhéten, illetve akadémikusi ajándékok révén gyarapítottuk:

 

Ablonczy László: Árvai Réka csodái - Kubik Anna könyve

 

"Legutóbb Sopronban láttam Kubik Annát; a színésznőt alakította Molnár Ferenc A testőr című darabjában. Fiatal szépasszonyként pontos és tündökletes váltásokban játszott-sugárzott, de magányosnak éreztem; mert kihunyt egy csillag. Elment drága játszótársa, Bubik István, aki Kubik Annának ma is lélek szerint testőre. Ősi és mitikus varázsos teremtés Kubik Anna, mert őrzi azt, amit ember-voltunkban oly gyalázatosan koptat és pusztít a kor; katarzist gyújt és éltet bennünket. S nemcsak egyéni, hanem kollektív méretekben; kétségbeesett jajkiáltással emberi és nemzeti megmaradásunkért. Éltükben és holtukban; színpadon és életben uralkodó Annák! Földön járó és mennyekben ragyogó csillagok! Megváltásunk, szívünk és lelkünk éltetői; Isten éltesse őket!" (Ablonczy László)

A könyv Kubik Anna színművész ajándéka.

 

Ágh István: Már soha senki. Versek


A szerelem, barátok, a napi élet elemi tényei, az elmúlás fájdalmában is fölfénylő életigenlés, de elsősorban a társ elvesztése most is a fő motívum, sokszor megjelenő látomás, sőt mintha néha személyében is jelen lenne. Nem tudja elengedni. Mi, olvasók, csak csodálkozhatunk, hogyan tud Ágh István ennyi mély érzést ilyen csodálatosan költészetté formálni.

 

Balla András: A remete - Fényképfelvételek Borostyán Imréről


Borostyán Imrét kizárólag Balla András fénykép-sorozatáról, mondhatni: képregényéből ismerhetjük, ugyanis életében is körülményes szervezést kívánt volna a vele való találkozás, mivel remeteként, a szó legszorosabb értelmében, a középkori áthallásokat is ideértve, remeteként élt valahol a pilisi hegyekben maga által rótt kalyibában, olyan használati eszközök birtokában, amelyek csupán a legszűkösebb, ám elégséges segítséget nyújtották neki a mindennapi létezésben, nem keresett társaságot, nem kereste a civilizáció „áldásai”, nem is hitt ezekben, nyugalmat, békességet, csöndet, magányt talált ennek fejében és – nem utolsó sorban – meditációt.
A könyv Balla András fotográfus ajándéka.

 

Galánfiné Schmidt Teréz, Lőrincz Péter: A kézi szövés rejtelmei. Fonalak, szőttesek, minták, ruhák

 

"Öt évtized textiles munka és négy évtized tanítás lendületének folytatásaként született meg ez a könyv. Legyen közkincs a sok tudás és tapasztalat, amit összegyűjtöttünk. Átadjuk e könyvben, mint fűzéskor a színes szálakat az egyik szövő a másiknak. Legyen számotokra a kézi szövés az éltető, patakzó forrás; a mesterség tudása és a népművészet pedig a világító lámpás.” - e szavakkal ajánlják a szerzők, Galánfiné Schmidt Teréz textilművész és Lőrincz Péter takács és szövőszékkészítő mester, a pápai Lőrincz Textiles Műhely alapítója könyvüket. Harangozó Imre néprajzkutató ajánlásában idézi Sebő Ferenc népzenekutató szavait: "nem kegyeletből, nem
hagyományőrzésből kell foglalkoznunk népünk művészetével. A hagyományban nem az az érdekes, hogy régi, hanem az a része, ami jobbá teszi mai életünket is, ami ma és a jövőben is az élet alapja lehet." A könyvben látható faragott kapuk és bútorok Galánfi András fafaragó munkái. A könyv a szerzők ajándéka, melyet Galánfiné Schmidt Teréz és Galánfi András Egymásra fényképezett egek című kiállítása előtt ajándékoztak könyvtárunknak.

 

Kiss Anna: Profán


"Könyvem olvasmányos, szabadvers-formában írt történet. A mesebeli szikes a népe számára a megtartó hazát jelenti, a mindent, ahol a régmúlttól a jelenig eggyé váló idő uralkodik lakói profánnak hitt léte dolgaiban. A mindennel együvé tartozás világát írom: beszélő ebeivel, kandúrjával, lidércével, kik valójában emberek; titkaival, hőseivel, elátkozott Lenti világával. Felnyíló időszakadékaival, tudván, "a múlt nem mögöttünk, hanem alattunk van". Engem itt Petőfi szeles Alföldje nevelt, nádasa, szikese, tarlói. Tanyavilága, a sztyeppei lovas népek téli-nyári szállásváltásának maradéka kisgyermekkoromban még nem züllött szét. Nyílt ege, tágassága ugyan még kiket kísérthet úgy, mint engem, ki lélekben nomád maradtam! Ragaszkodva szabad létemhez: kenyérhez, vízhez sem jobban! Sokszor vitt messzire a lábam. Volt is, ahol otthon éreztem magam, más sorsokban, más lovak tekintetében, de én itt lehetek az, aki vagyok - velem vesződő nagyszüleim engem itt leltek „káposzta alatt”! (Kiss Anna)

 

Lencsés Lajos: Soliloque

 

A napokban jelent meg Lencsés Lajos oboaművész új lemeze a BMC Records gondozásában. "Századunk magyar zenéjének és kimagasló alkotóinak oboaművei hangzanak el ezen a lemezen. Ezek a művek a maguk módján nagyon sok mindent reprezentálnak, vitathatatlan zenei értékükön túl is. A legszembeötlőbb bennük a szinte lélegzetelállító sokrétűség, amely valamennyi mű elhangzása után azt a benyomást keltheti a hallgatóban, hogy „csak tiszta forrásból” erednek mind. Az egyes alkotókat személyes kapcsolat is fűzi egymáshoz, mint például a mester és tanítványa viszony Farkas és Kurtág esetében, a barátság Balassa és Sáry között, vagy akár az emigráció tragédiája Rózsa és Arma életében." (Lencsés Lajos)
A dedikált CD Lencsés Lajos ajándéka.

 

Orosz István: Levelek a nagykövettől

 

A követ és a fáraó címmel 2011-ben jelent meg Orosz István tanulmánykötete ifjabb Hans Holbein német festő Követek című festményéről, mely tartalmazott verseket is. A festmény megrendelője Jean De Dinteville, akire Orosz István alteregójaként tekint.  A téma nem hagyta nyugodni, a versek száma az évek alatt versciklusnyira duzzadt és kötet alakban jelent meg saját illusztrációival, a hátoldalon olvashatjuk:
"Elképzelem majd őt, s ő visszaképzel engem,
az idő tükreit lehelgetjük keresztben.
Követ legyek vagy festő, voltaképp egyre megy,
a halál egyszerű volt/lesz, akár az egyszeregy." (Orosz István)

 

Sándor György: Sándor György 75 [az életem egy csukott könyv]. Én csak úgy belógtam ide...


A ma egyik embertípusa a nárcisztikus.
A nárcisztikus ember - már Csehovnál is - azt szeretné, hogy minden olyan legyen, mint amilyen az ő belső világa. Csak akkor létezünk - azt hisszük, hogy csakis akkor -, csak azáltal, ha megfogalmazzuk önmagunkat mások számára. 
Ez szörnyű! Azért kell megfogalmazni, mert úgy érezzük - gyakran joggal -, hogy a másik nem veszi észre értékeinket, hogy ki vagyok, csak akkor, ha megfogalmazom. Mert nárcisztikusak vagyunk. Az érdekel, ami az enyém. Borzasztó volna, ha a világ csak olyan volna, mint én. (Te, ő.)
Ez egy nárcisztikus korszak. Bécsy Tamás mondta ezt nekem, amire én - eSGYé - rákérdeztem:
- Ezek szerint én is a nárcizmus üldözöttje vagyok? (Sándor György)
A könyv Sándor György humoralista ajándéka.

 

Szentkirályi - Szentkirályi Miklós emlékkönyv

 

A Magyar Restaurátorok Egyesülete ezzel az emlékkönyvvel tiszteleg alapítója dr. Szentkirályi Miklós (habil) Munkácsy Mihály-díjas, a Magyar Köztársasági Érdemrend Aranykeresztjével kitüntetett festőrestaurátor Érdemes Művész előtt, aki a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja volt. A 20 példányban megvalósult reprezentatív kiadvány egyikét, a 16. sorszámú kiadványt az Akadémiai Szakkönyvtár részére ajándékozták. A gyönyörű, tartalmas kiadvány szerzői között Prokopp Mária és Sipos Enikő, az MMA levelező tagjai is szerepelnek.

 

Tóth Péter: Képtelen családtörténet


Hová rejtette Petőfi Sándor a Szent Koronát? Ki írta valójában - Jávor László álnéven - a Szomorú vasárnap szövegét? Hogyan reagált Hitler a Bánk bán nagyáriájára? Ilyen és hasonló "titkokra" is fény derül a zeneszerzőként ismert Tóth Péter regényéből. A szerző úgy mutat görbe tükröt napjaink virtuális valóságának, hogy közben vérbeli családregényt is ír. Az őssejtig él benne minden ős. Hogy a leírtakból mennyi az igaz és mennyi a valódi - mellékes, hiszen: "Akkora a családod, amekkorát kitalálsz magadnak!"

 

Vidák István- Nagy Mari: India kincsei

 

"India kincseivel 2008 óta ismerkedünk, elsősorban a különböző mesterségekkel. Első utunk Kása Béla fotográfus, akadémikus javaslatára, Gudzsarat államba a Kács-félszigetre vezetett. Ez a fél Magyarországnyi terület nagyon sok kézműves hagyományt megőrzött. Itt úgy dolgoznak sokan még ma is, mint Európában 200 évvel ezelőtt. Elsőként az ottani nemezkészítőket kerestük fel, mert ez a mi fő mesterségünk. Ezután évenként visszatértünk. A tizenhárom utazás során, összesítve, másfél évet töltöttünk ott. Ez akár sok is lehetne, de valójában csak kóstolóra volt elegendő. Természetesen a különféle kelmék megcsodálása után kíváncsiak voltunk azok előállítási módjára. Felkerestünk műhelyeket, megismerkedtünk a mesterekkel. Amennyire anyagi lehetőségeink megengedték, mindenütt igyekeztünk   1-2 szép kelmét megvásárolni. A kiállítás 2024 márciusában, a kecskeméti Hírös Agórában került megrendezésre." 
A kiállítási katalógus Vidák István ajándéka.


Zalán Tibor: Királylányok nagykönyve. Habakuk király 40 meséje Kürti Andrea illusztrációival


Tudod, hogy te is királylány vagy? Még ha nem is gondoltál erre ‒ neked is van olyan tulajdonságod, amelyik különlegessé, varázslatossá, egyedivé tesz. Zalán Tibor többszörösen díjazott író, két királylány apukája. Ebben a könyvében negyven mese olvasható negyven királylányról, te is megtalálhatod közöttük azt, aki a legközelebb áll hozzád! 
„Királylánykodni márpedig nagyszerű! Persze, nem olyan egyszerű ez a királylánykodás-dolog. Hogy pontosan mit jelent, és hogyan kell csinálni, magam sem tudom. A titok nyomába eredtem, és negyven mesén keresztül vezetett az utam.” (Zalán Tibor)